
Lyst til blødkogte æg, knækbrød med pålæg og salat?
Prøv denne nemme, sunde og lækre frokostplatte med blødkogte æg, knækbrød med pålæg og sprød salat
Opskriften tager udgangspunkt i, at du allerede har bagt en portion af mine knasende sprøde knækbrød. Hvis ikke, så finder du opskriften her: Knasende sprøde knækbrød
Salaten i opskriften kan snittes, mens æggene koges. Det kan fint være en rest af salat fra den før eller en blandet salat sammensat af, hvad du lige har hjemme hos dig selv. Salaten i opskriften nedenfor er blot et bud på ingredienserne til en nem, hurtig blandet salat.
“Jamen, jeg mangler nogle få ingredienser”-fælden
Hvis du ofte kigger på lækre anretninger, opskrifter og madinspiration og tænker, det vil jeg prøve at lave, men aldrig får det gjort, så er der to typiske årsager. Den første årsag, er at opskrifterne er for overvældende ift. dig og dine madlavningskunstner.
Den anden årsag, er en typisk fælde. Måske du lader dig inspirere af diverse opskrifter (selvfølgelig her fra LEVBEDRE.DK), men ofte falder i “jamen, jeg mangler nogle få ingredienser”-fælden, fordi du selvsagt mangler nogle få ingredienser.
Der er naturligvis afgørende ingredienser i en enhver opskrift, men ofte kan du komme ret langt og få lavet lækker mad, selvom du ikke har alle ingredienserne.
Derfor vil jeg invitere dig til, at du kaster dig ud i flere opskrifter, selvom du ikke har alle ingredienserne. Vurder naturligvis om ingrediensen eller ingredienserne, du mangler ikke kan undværes. Det er ikke altid nemt, men gør et forsøg alligevel.
» Jeg håber, du har lyst til at dele den lækre opskrift… » Tak!
Rigtig god fornøjelse med opskriften!
Pssst… “Når du har prøvet opskriften, så del gerne din oplevelse nedenfor ;-)”
- 3 æg
- Salt
- 5 cm agurk
- 1 peberfrugt
- 1 håndfuld snittet iceberg, spidskål eller andet salat
- 1 tsk solsikkekerner
- En smule valnødder og evt. lidt gulerod (kan udelades)
- Flødeost til knækbrødene
- Serranoskine og rullepølse
- Grib en gryde, og fyld den med 1-2 cm vand.
- Læg æggende i gryden og bring vandet i kog. Når vandet koger, sættes timeren til 6 min, hvorefter æggene er blødkogte. Afkøl de blødkogte æg under rindende vand.
- Skyl og snit ingredienserne til salaten og put det i en skål.
- Top salaten af med valnødder, solsikkekerner og olivenolie.
- Smør et godt lag flødeost eller smør på knækbrødene og læg pålæg på.
Serveringsforslag kan du se på billedet ovenfor 🙂
– Bon appétit –